Ми готові посперечатись на будь-що — вам як мінімум раз в житті було цікаво дізнатись, чому після чищення зубів їжа та напої здаються зовсім іншими на смак. А ви задумувались, чи є така реакція організму на пасту нормальною?

Не зовсім. І щоб зрозуміти чому, сьогодні ми розповімо все про те, що і навіщо знаходиться у складі сучасних зубних паст.


З чого складається зубна паста?

Більшість засобів на ринку у своїй основі має такі речовини:

  • абразивні
  • емульгатори
  • вологоутримувачі
  • піноутворювачі
  • консерванти
  • смако-ароматичні та фарбники

Знаємо, звучить не дуже надихаюче, але не все так страшно. Зараз ми пройдемось по списку, пояснимо їхнє призначення і розповімо, яких краще уникати.

Абразивні речовини

Найпростіший приклад абразивної речовини — крейда. Абразивний означає подрібнений або стертий у порошок. Це саме та речовина у складі пасти, яка чистить і полірує зуби. Будь-яка сучасна паста приблизно на 40% складається лише з абразивних матеріалів.
Крейда недарма стала прикладом. Це один із перших матеріалів, який почали використовувати для чищення зубів, і його досі можна знайти в зубній пасті під назвою Calcium Carbonate.
Але крейда — не найкращий варіант. Вона надто грубо діє і може залишати подряпини на емалі або стирати шийку зуба. Зазвичай крейда використовується у найдешевших пастах, причому чим дешевше, тим крупнішого вона млива.
Окрім крейди грубими також вважаються: бікарбонат натрію (Sodium Bicarbonate), дикальцій фосфат (Dicalcium Phosphate) і хлорид натрію (Sodium Chloride). Більшість із них використовується у відбілюючих пастах. Не можна сказати, що їх точно потрібно уникати, але краще порадьтеся зі своїм лікарем.
Оптимальний варіант — діоксид кремнію (Silica або Hydrated Silica). Його головна перевага у тому, що він не пошкоджує емаль зубів, хоча й полірує її не гірше, ніж інші абразиви.


Емульгатори

Зубна паста, як і майже вся косметика, готується на основі води. Але деякі речовини, наприклад соняшникова олія, не розчиняються у воді. Тоді на допомогу приходить емульгатор — особлива речовина, яка може змішати те, що неможна.
Найчастіше вам будуть зустрічатись ксантанова камедь (Xanthan Gum) і різні поліетиленгліколі (їхні види позначають абревіатурою PEG і цифрою через дефіс).
Ксантанова камедь — емульгатор рослинного походження. Вона абсолютно безпечна і нетоксична для організму. А ось із PEG-ами ситуація спірна. З однієї сторони, це синтетична речовина, і процес її синтезу не екологічний. З іншої, немає доказів особливої шкоди для організму.
Це стосується і більш рідкісного синтетичного емульгатора — карбомера (Carbomer). Пеги і карбомер відносять до «умовно» небезпечних речовин. Боятись їх не потрібно, але завжди можна знайти хорошу пасту із ксантановою камедю.


Вологоутримуючі компоненти

Тут все достатньо просто. Їх додають у пасту, щоб сповільнити її висихання. Дві найпопулярніші речовини: гліцерин (Glycerol) і сорбіт (Sorbitol).

Гліцерин — неоднозначний. Він часто виробляється із натуральних компонентів і здійснює легкий антибактеріальний ефект, але покриває зуби плівкою, яка перешкоджає відновленню емалі. Сорбіт — це абсолютно нешкідливий вуглевод, який гарно виконує свою функцію і, більше того, додатково попереджує карієс та підсолоджує пасту. Очевидно, що краще купляти пасту із сорбітом.

Піноутворюючі речовини

А ось ми і підійшли до того, про що говорили на самому початку — зміну смаку після чищення зубів. У всьому винні дві найпопулярніші піноутворюючі речовини на ринку —
лаурилсульфат натрію (Sodium Lauryl Sulfate – SLS) і лауретсульфат натрію (Sodium Laureth Sulfate – SLES).
Але крім того, що через них ви не можете насолодитись сніданком, є проблеми і серйозніші. Вони висушують слизову оболонку рота, підвищують ризик виникнення алергічних реакцій і стоматитів — невеличких язв у ротовій порожнині. Причому на цьому їхня шкода не закінчується. Вони також потоншують емаль і підвищують чутливість ясен до алергенів.
Чому ж їх застосовують? Тому що вони найдешевші у виробництві. Обов’язково уникайте цих речовин. І будьте обережні, тому що іноді SLS маскують під його органічним аналогом — Sodium Coco Sulfate. Але проблема у тому, що від природного походження сенс не змінюється.


Консерванти

З консервантами все дуже неоднозначно. З одного боку, вони просто необхідні у будь-якому засобі, яким ми плануємо користуватись довгий час. З іншого, ставлення до більшості з них вкрай негативне. Давайте домовимось так — бензоат натрію (Sodium Benzoate) ми уникаємо, а от щодо парабенів варто поговорити окремо.
Останнім часом разом із трендом на еко, багато речовин, які раніше широко використовувались, починають активно вважатись поганими. Під обстріл потрапили і парабени. Але якщо покопатись, то виявиться, що аргументація їхньої шкоди будується на сумнівних дослідженнях початку 2000-х, деякі із яких були потім спростовані тими ж дослідниками.
Якщо говорити про зубні пасти, то найчастіше рекомендують уникати метилпарабен (Methylparaben) і пропилпарабен (Propylparaben). Ми не можемо стверджувати, що вони абсолютно безпечні, але закликаємо фільтрувати інформацію і не піддаватись паніці з приводу шкоди тих чи інших речовин. І пам’ятайте, що навіть натуральні консерванти також можуть бути алергенними та небезпечними.


Смако-ароматичні речовини та фарбники

А ось із фарбниками все однозначно — вони не потрібні. Якщо за естетичними причинами не згодні, то хоча б уникайте синтетичних фарбників. Вони можуть викликати алергічні реакції і запалення слизової шлунку. Особливо це важливо при виборі дитячої пасти, тому що діти часто її їдять.
Найнебезпечніший фарбник — блакитний. Знайти його у складі можна по коду
CI 42090. У всіх інших фарбників будуть змінюватись лише цифри.
Ароматизатори бувають і синтетичними, і натуральними. Другі звичайно ж безпечні. Це можуть бути ефірні олії, трави та ін. Але якщо у складі пасти є слово Aroma — це не наш варіант. Aroma — загальне маркування для різних синтетичних ароматизаторів, які є потенційно канцерогенними і можуть викликати алергічні реакції.
Ще є популярний ароматизатор — Д-лімонен (D-Limonene). Його можна віднести до розряду умовно небезпечних. Краще б його не було, але боятись не варто.

 

Всі зубні пасти на prostor.ua