Безкоштовна доставка в точки видачі!

У чому користь: чорний чай

У чому користь: чорний чай
Завантаження... 1223 перегляди 3 хвилин читання
У чому користь: чорний чай

Вже протягом багатьох століть чорний чай є улюбленим напоєм у всьому світі. Чорний чай – це частина культури Англії, Індії, Шрі-Ланки та Китаю. Окрім приємного смаку, він є природним джерелом антиоксидантів, які борються з вільними радикалами та допомагають зберегти молодість. А флавоноїди, які містяться у чорному чаї, покращують роботу серця.

Поговоримо про всю користь чорного чаю для нашого організму, зокрема й для шкіри.

 

Корисні властивості чорного чаю

Науковці багатьох країн світу регулярно проводять дослідження щодо корисних властивостей чорного чаю. Поговоримо про основні.

Антиоксидантна дія напою

Чорний чай є чудовим джерелом антиоксидантів, які борються зі збільшеною кількістю вільних радикалів у нашому організмі. Антиоксиданти допомагають запобігти окисненню клітин, підтримують здоров'я та молодість шкіри, а також зменшують ризик розвитку різних захворювань.

Зниження ризику серцево-судинних захворювань

Вміст флавоноїдів у чорному чаї може сприяти покращенню роботи серця та судин, знижує рівень холестерину та кров'яний тиск. Регулярне споживання чорного чаю допоможе підтримати роботу серцево-судинної системи.

Концентрація уваги та енергійність

Вміст кофеїну в чорному чаї дещо менший, ніж в каві, але сприяє підвищенню бадьорості та покращенню концентрації уваги. Також у складі напою міститься амінокислота L-теанін, яка підтримує рівень енергії без різких коливань. Це дозволяє зберігати продуктивність протягом всього дня.

Покращення травлення

Чорний чай сприяє правильному функціонуванню шлунково-кишкового тракту та покращує процес перетравлення їжі. Крім того, має ще й заспокійливий ефект для ШКТ.

Антивірусні та антимікробні властивості

Чорний чай містить специфічні сполуки, такі як катехіни, які володіють антивірусними та антимікробними властивостями. Це допомагає організму боротися з інфекціями та підтримує імунітет.

Заспокоєння нервової системи

Л-теанін, який міститься в чорному чаї, володіє заспокійливим ефектом, сприяє зниженню стресу та покращує настрій.

 

Чорний чай та краса нашої шкіри

Користь чорного чаю в косметології полягає в його численних антиоксидантах і активних речовинах, які можуть покращити зовнішній вигляд та зберегти здоров'я нашої шкіри.

Боротьба із запаленням та акне

Антиоксиданти в чорному чаї, такі як катехіни, допомагають зменшити запалення та захистити шкіру від вільних радикалів. Це особливо важливо для тих, хто має проблеми з акне. Застосування тоніка або маски на основі чорного чаю сприяють зменшенню червоних плям і покращують текстуру шкіри.

Заспокійливі та зволожувальні властивості

Таніни, які містяться в чорному чаї, зменшують запалення шкіри та забезпечують зволоження. 

Набряки та темні кола під очима

Кофеїн, присутній в чорному чаї, допоможе зменшити набряки та забезпечить додаткове стимулювання кровообігу. Використання компресів з чайних пакетиків або нанесення холодного чаю на зону навколо очей за лічені хвилини покращить твій зовнішній вигляд. 

Ексфоліація та оновлення шкіри

Чорний чай є ефективним ексфоліантом через вміст натуральних кислот. Вони допомагають видаляти мертві клітини шкіри, покращують її текстуру і зовнішній вигляд.

 

Рекомендації щодо застосування

Чорний чай може використовуватися як інгредієнт у косметичних засобах або наноситись на шкіру безпосередньо після заварювання. На полицях магазинів ти знайдеш засоби з чорним чаєм, які використовуються ледь не на кожному етапі догляду.

Відвар чорного чаю має зволожувальний та заспокійливий ефект. Його також можна знайти в складі тоніків та лосьйонів.

Для зони навколо очей корисними будуть компреси з чорного чаю. Вони помітно покращать текстуру, знімуть набряк, позбавлять темних кіл та зроблять погляд свіжим.

Маски на основі чорного чаю зменшують запалення, допомагають підтримати гідробаланс, покращують текстуру, а креми допоможуть боротися з віковими змінами.

Коментар
Залиште свій коментар
Ваша електронна адреса не буде опублікована